פסיכוגריאטריה

מהי פסיכוגריאטריה?

פסיכוגריאטריה היא בעצם פסיכיאטריה ייעודית עבור גיל הזהב, מבוגרים לקראת גיל הפרישה ואחריו. מי שמטפל באוכלוסיה הזו הם פסיכיאטרים מומחים המביאים אתם ידע רב וניסיון טיפולי בבעיות הפיזיולוגיות והנפשיות-רגשיות של אוכלוסית הקשישים. פסיכיאטרים אלו מתמחים במתן טיפול הולם לחולים בני גיל הזהב וכמובן לתמוך במשפחות שלהם כדי לספק מעטפת כוללת ולהגביר מודעות לבעיות נפוצות בגילאים האלו ואיך ניתן להתמודד איתן.

פסיכוגריאטריה

איך תחום הפסיכוגריאטריה יכול לעזור?

מדוע בכלל צריך ענף ייחודי שכזה עבור בני גיל הזהב? אוכלוסיה זו הנקראת גם הגיל השלישי היא אוכלוסיה מיוחדת ויש לה צרכים מיוחדים. בגילאים אלו חווים משברים שונים ומגוונים הן בהבטים הפיזיולוגיים, הן ברמה הרגשית והנפשית וכמובן בהבט הקוגנטיבי. הקשיים אותם חווים בני הגיל השלישי אינם דומים לקשיים ולאתגרים שחווים בני קבוצות גיל אחרות. ויש צורך בהתייחסות מיוחדת וייעודית לאוכלוסיה הזו תוך מתן פתרונות וסל שירותים שיותאם להם באופן ספציפי. 

לדוגמא, הירידה ביכולות הקוגנטיביות עקב ההזדקנות עלולה להביא לירידה במצב הרוח, הרגשה של חוסר יכולת להתמודד גם בתחומים אחרים והרגשה כללית רעה. זה גם יכול לגרום בסופו של דבר לדיכאון ואפילו להפרעות חרדה. המשברים אותם חווה קבומת הגיל הזו הם קשים לעיכול – יציאה לפנסיה שגורמת למבוגר לאבד את סביבת העבודה והסביבה החברתית שהיה מורגל אליה, מה שגורם להתמודדות לא פשוטה ברמה היומיומית. מוות של בני משפחה או חברים ובעיקר מוות של בן זוג , גם הם יכולים לגרום לדיכאון וחרדות וקושי להתמודד. גם מחלות הקשורות לירידה בתפקוד הקוגנטיבי עלולות לגרום לקשיים רבים, לתחושת חוסר יכולת ולעצבות ודיכאון. בני הגיל השלישי חווים ירידה בזכרון שלהם ועלולים לסבול מתשישות נפש מה שעלול לגרום לבלבול, עצבים ותוקפנות , פחדים וחוסר שקט.גם המחלות הניווניות כגון אלצהיימר ודמנציה גורמים לקשיים רבים. כל הגורמים האלו הביאו בעצם לצורך בפסיכיאטרים מומחים שמכירים את שלל האתגרים שחווים בני הגיל השלישי ויודעים להציע פתרונות.

איך נדע מתי לפנות לעזרתו של פסיכוגריאטר ?

לא תמיד קל להבין האם האבא או האמא המזדקנים שלנו סובלים ממצוקה נפשית או רגשית או שמא מדובר בבעיות פיזיולוגיות בלבד. זו הסיבה שפעמים רבות, אנו מחליטיפם לקחת את ההורה שלנו לרופא המשפחה כדי לאבחן בעיות פיסיות בעוד שבעצם הוא חווה קושי רגשי או נפשי שדורש טיפול שונה במהות. חשוב מאד שבני המשפחה הקרובים, הפוגשים את בן המשפחה המזדקן, ישימו לב למצבים של דיכאון או חרדות ובמידה ומזהים כאלו, יפנו לפסיכיאטר מומחה שיוכל לאבחן את המצב ולתת מענה מותאם. פסיכוגריאטר אינו עוד פסיכיאטר שמבין בנפש האדם, אלא פסיכיאטר שהתמחה בלימודיו בבני הגיל השלישי, מכיר את הבעיות הפיזיות, הנפשיות והרגשיות שאתן מתמודד מבוגר ולכן יידע גם לתת מענה הולם ולהקל על התסמינים אותם חווה אותו אדם.

מה חשוב לדעת בנוגע לטיפולי פסיכוגריאטריה?

חשוב לדעת שישנם לא מעט ביטוחים כמו ביטוח סיעודי או ביטוחים משלימים שמכסים או מסבסדים טיפולים של פסיכוגריאטרים. ולכן לפני שרצים לשלם לפסיכוגריאטר, בדקו מהם זכויותיכם ולמה אתם זכאים מבחינת החזרים. חשוב גם לדעת שכמו בתחומים אחרים, ייעוץ שתקבלו מפסיכוגריאטר יכול לסייע במיצוי זכויות מול גופים כמו ביטוח לאומי. המטופל יכול לקבל טיפולים משלימים מעבר לטיפול הפסיכיאטרי.

פסיכוגריאטר בראשון לציון

פסיכוגריאטריה היא ענף של פסיכיאטריה המתמחה בטיפול באוכלוסיה של בני הגיל השלישי או גיל הזהב מתוך הבנה שלאוכלוסיה זו יש צרכים ייחודיים להם צריך לתת מענה מותאם בכל הרמות. לא כל פסיכיאטר מתמחה בתחום הגריאטריה ולכן כאשר אתם מחפשים טיפול כזה עבור בן משפחה מבוגר, חשוב לבדוק מה נסיונו של הפסיכיאטר או לקבל המלצה מרופא המשפחה לגבי פסיכוגריאטר שזו התמחותו.

לקבלת מידע נוסף על טיפול פסיכוגריאטריה ולתיאום תור – צרו קשר עם ד"ר אהוד רוזיצקי : 073-7610016

ליצירת קשר עם ד"ר אהוד רוזיצקי פסיכיאטר מומחה

חוות דעת פסיכיאטרית ביטוח לאומי
דילוג לתוכן